Występowanie: Wody Ameryki Północnej, Europy, Azji i Afryki.
Wielkość: W zależności od gatunku od kilku centymetrów do metra, te ostatnie raczej nie nadają się do akwarium.
Dymorfizm płciowy: Nie ma ogólnej metody na odróżnienie samca od samicy. W okresie godowym samce miewają wysypkę tarłową na pokrywach skrzelowych. Samice są zwykle pełniejszej budowy.
Zachowanie: Zwykle spokojne, stadne rybki, wyjątkiem są grubowargi.
Wychów młodych: Większość gatunków składa ikrę wśród gęstych roślin i nie troszczy się już więcej o nią i młode. Zdarzają się często przypadki kanibalizmu wobec ikry i młodych.
Woda: Zwykle nie mają wygórowanych wymagań co do twardości i pH wody. Tylko razbory wymagają miękkiej, lekko kwaśnej, bogatej w garbniki ale świeżej wody.
Akwarium: Większość gatunków jest ruchliwa i wymaga by część akwarium była wolna od roślin, by stadko rybek mogło się swobodnie wypływać. Rośliny mogą być posadzone kępami, dno można obsadzić niskimi gatunkami a na powierzchni mogą pływać rośliny pływające. Tak obsadzone akwarium pozwoli rybom się wypływać i jednocześnie stworzy dogodne kryjówki dla rybek, które potrzebują chwilowego odosobnienia. Obsadzenie akwarium roślinami drobnolistnymi stworzy dodatkowo doskonałe miejsca do odbycia tarłą przez większość gatunków.
Pokarm: W większości roślinożerne i wszystkożerne. Wiekszość gatunków obgryza delikatne roślinki w akwarium.
Przedstawiciele opisani na stronie. Spis z podstawowymi danymi o rybkach w tabeli.
W internecie: