Strona główna Moje akwarium  Opisy rybek Porozmawiajmy o rybkach  Ciekawe miejsca  Strony akwarystyczne
Rady dla początkujących Przykładowe akwaria Biotopy Listy i fora dyskusyjne Wymagania i występowanie roślin Wymagania i występowanie ryb

Paletka (Symphysodon aequifasciata)


Paletki z akwarium Zbyszka Jędruszczaka (Magika)Ryby te są szeroko rozprzestrzenione w wodach Amazonki. Niektórzy badacze uważają, że wszystkie ryby należą do jednego bardzo zmiennego gatunku, a inni wyróżniają kilka gatunków i podgatunków. Ze środowiska naturalnego wyłowiono szereg pięknych odmian (niektórzy uważają je nawet za osobne gatunki), a w akwarium wyhodowano szereg nowych ciekawych odmian barwnych. Cena każdej nowości zazwyczaj przekracza możliwości płatnicze przeciętnego zjadacza chleba.

    Tej ryby niestety nie mam w moim akwarium. Wymaga ona zbiornika większego niż 100 litrów, zaleca się zbiorniki nie mniejsze niż 250 litrów, dla stadka minimum 6-8 sztuk. Różnica między samcem a samicą jest wyraźnie widoczna tylko w okresie tarła, kiedy samiec od samicy różni się kształtem brodawki płciowej. Paletka jest rybką stadną o skomplikowanej strukturze społecznej.

    Niestety są wrażliwe na chemikalia (w tym leki) i choroby, które nie występują w takim natężeniu u innych gatunków ryb. Wg. moich znajomych hodowców, ze względu na wrażliwość na zakażenia wiciowcami i nicieniami nie należy trzymać paletek w jednym akwarium razem ze skalarami, które często są bezobjawowymi nocicielami mimo, że w naturze rybki te występują w podobnych biotopach. Z tego samego powodu nie wolno podawać paletkom rurecznika, ośliczek i kiełży zdrojowych. Nie daje się również trzymać paletek z kiryskami i zbrojnikami ze względu na dużą wrażliwoć wspomnianych ryb na leki przeciw robakom i wiciowcom.

    Oprócz dużego akwarium dyskowce wymagają miękkiej wody, o temperaturze od 25 do 27oC, a do rozmnażania nawet o temperaturze 28-30oC. Ikra jest składana na szerokich liściach roślin wodnych lub innych płaskich powierzchniach. Świeżo wylęgłe larwy wiszą początkowo na liściach, a później pływają razem z rodzicami. Najczęstszą przyczyną niepowodzenia w rozrodzie jest kanibalizm rodziców wobec ikry lub młodych oraz niewyprodukowanie przez skórę rodziców specjalnej odżywki dla narybku. Niestety nie można postąpić, tak jak się to robi  w przypadku skalarów i innych pielęgnic gdy rodzice nie opiekują się ikrą bądź narybkiem i odebrać ikrę, gdyż pierwszym pokarmem młodych jest wydzielina ze skóry rodziców. Bez tego pokarmu nie ma praktycznie szans na odchów młodych. Na marginesie zauważyłem, że opieka rodziców przyspiesza wzrost młodych, także i u innych pielęgnic. Podchów młodych dyskowców jest trudny.

Ryba nie nadaje się dla początkujących.